Egy alkalmi olvasómtól kaptam az alábbi levelet:
Szia Lemúr Miki!
Olvastam a neten a "Beérett a bhut jolokia" blogodat. A segítségedet szeretném kérni!
Napokban kaptam egy Angliában dolgozó barátomtól egy ilyen paprikát,közepesen száraz állapotban.
Kivettem belőle a magokat (kb. 40 db. volt benne). Ajándékba adtam pár ismerősömnek,és persze el is ültettem belőle.
Viszont most olvastam a neten,hogy ezek a magok nem biztos hogy csíraképesek!?
Ha esetleg ez "álhír" lenne,akkor milyen körülményeket javasolsz a növénynek,és igényel-e más segédletet (táp stb)
Nagyon köszönöm válaszodat!
Tisztelettel, XY
Általános szabály, hogy a termésből kibányászott magok a keresztbeporzás miatt nagy valószínűséggel nem fognak olyan termést hozni, mint amilyet az ember remél tőlük. Persze el lehet őket ültetni, és jó esetben lesz is belőlük valami, ami emlékeztet az eredeti növényre, de annak inkább valamilyen hibridje lesz. A magmentésre szánt növényeket általában külön kezelik, teljesen izolálják őket a többi fajtától.
Ami a csíraképességet illeti: ezt nehéz megmondani. Önmagában a száraz termés miatt még nem kell lemondani a magról, de ha nagyipari módszerekkel, meleg légbefúvással stb. kezelték a termést, hogy a száradási folyamatot meggyorsítsák, az valóban károsan befolyásolhatja a csíraképességet.
Azért szerintem vesd el őket, növényt gondozni mindig jó móka, én is sikerrel ültettem már tescós habaneróból kinyert magot. A képen látható növény meg egy olyanból bújt ki, amit külföldről ajándékba kapott, szárított egész chiliből kapartam ki tavaly októberben. Túlélt már egy levéltetű inváziót is, lássuk, mi lesz belőle.
A magot pár milliméter földréteg fedje, és a földet mindig tartsd nedvesen (azért ne tocsogjon). A cserepet fedd le üveglappal vagy plexivel, esetleg egy nagy befőttesüveggel, hogy bentmaradjon a pára. Csírázáskor fokozottan fontos a meleg, ha nincs ultrabrutál fűtés, tedd a fűtőtestre. Számíts rá, hogy a 3-4, de akár 6 hetet is kell várnod, amíg a csírák megjelennek (ha egyáltalán). Ekkor már fontos számukra a sok fény is. A bhut jolokia különleges, klassz növény, de nem a legkönnyebben kezelhető, leghálásabb fajta.
A kezdeti kis sziklevelek után kezdi hajtani a valódi leveleit, ha már van két pár, ültesd át őket egyesével nagyobb cserépbe. Levéldísznövényeknek szánt tápoldatot is adagolhatsz nekik (mértékkel), hogy erősödjenek (virágzás előtt persze fokozatosan váltani kell, különben se virág, sem termés nem lesz). Itt írtam pár további tippet a neveléshez: http://chilivili.blog.hu/2010/07/09/photoshop_helyett
Sok sikert!
Utolsó kommentek